بیانات مقام معظم رهبریجنگ نرم

راه های مقابله با جنگ نرم از دیدگاه مقام معظم رهبری

ابعاد راهکارهای مقابله با جنگ نرم

مقدمه :

آنچه موضوع جنگ نرم و تهاجم فرهنگی را با اهمیت می سازد، گذار نحوه ی تهاجم استکبار به منظور تحت سلطه درآوردن ملت ها، از تهاجم نظامی به تهاجم فرهنگی است، تا از این طریق بتواند با تخریب بنیان های فکری و اعتقادی آن ملت ها ، هویت ملی و دینی آن ها را سلب نماید. شناخت، درک صحیح و داشتن تصویری روشن از ابعاد و همچنین راه های مقابله با جنگ نرم ، می تواند ما را در دفاع از هویت ملی و دینی خود یاری نماید …………..

راهکارهای مبارزه با جنگ نرم به صورت ذیل ارائه شده است :

  1. تقویت و پربار کردن فعالیت های فرهنگی و هنری

از دیدگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی ، نیروهای فرهنگی نقش بسیار حساس و مهمی در بارور سازی وجود تهاجم فرهنگی و مقابله با آن را دارند. ایشان با بیان اینکه حرکت عظیم انقلاب اسلامی هنوز در اوایل راه خود است ، با تاکید بر تاثیر هنر می فرمایند : (ولله جنود السماوات و الارض ) آن حرکت عظیمی است که با انقلاب اسلامی شروع شد ، یک حرکت تمام شده نیست ؛ مطلقاٌ تمام شده نیست ، آن حرکت ادامه دارد . همینی که حالا معمول شده که در بیان ها و در تلویزیون و توی تبلیغات و توی دادگاه و توی زبان همه ، می گویند : جنگ نرم ؛ راست است ، این یک واقعیت است ؛ یعنی الان جنگ است . البته این حرف را من امروز نمیزنم ، من بعد از جنگ از سال ۶۷ همیشه این را گفته ام ؛ بارها و بارها علت این است که من صحنه را می بینم ؛ چه بکنم اگر کسی نم بیند؟ …. این تمام نشده . همه وظیفه داریم . وظیفه ی فرهنگی و ادبی و هنری هم وظیفه ی مشخصی است : بلاغ ، تبیینبگویید ، خوب بگویید . من همیشه تکیه بر این می کنم : بایستی قالب را خوب انتخاب کنید و هنر را بایستی تمام عیار توی میدان بیاورید؛ نباید کم گذاشت ، تا اثر خودش را بکند .)

۲ . امید به آینده و دیدی خوشبینانه همراه با اعتماد به نفس به دور از ناامیدی

مقام معظم رهبری ، امید و اعتماد به نفس را سبب نا امیدی مخالفان دانسته و در این باره می فرمایند :

( مخدوش کردن نشانه های امید و تبدیل آنها به نشانه های امید و تبدیل آنها به نشانه های یأس و تردید، و القای بن بست و سیاه نمایی ، و در نهایت گرفتن پویایی جامعه یکی از خطوط مخالفان است .)

ایشان در این رابطه به طور صریح در دیدار با نخبگان می فرمایند: ( عزیزان من ! شرط اصلی فعالیت درست شما در این جبهه ی جنگ نرم ، یکی اش نگاه خوشبینانه و امیدوارانه است . نگاهتان خوشبینانه باشد باشد . ببیند ، من در مورد بعضی تان به جای پدربزرگ شما هستم . من نگاهم به آینده ، خوشبینانه است ؛ نه از روی توهم ، بلکه از روی بصیرت . شما جوانید، مرکز خوشبینی ، مواظب باشید نگاهتان به آینده ، نگاه بدبینانه نباشد ؛ نگاه امیدوارانه باشد، نه نگاه نومیدانه . اگر نگاه نومیدانه شد ، نگاه بدبینانه شد ، نگاه چه فایده ای دارد ، دشمن به دنبالش بی عملی ، به دنبالش بی تحرکی ، به دنبالش انزوا است ؛ مطلقاٌ دیگر حرکتی وجود نخواهد داشت ؛ همانی است که دشمن میخواهد)

ایشان هم چنین می فرمایند: ( باید درست در جهت مخالف برنامه دشمن که به دنبال ایجاد فضای یأس و ناامیدی در دانشگاه ها است ، حرکت و محیط درس و دانشگاه ها را فضای امید به آینده کرد .)

ایشان همچنین با تاکید بر مساله اعتماد به نفس در بین دانشجویان می فرمایند : ( چرا من مسأله ی اعتماد به نفس را اصلاٌ مطرح می کنم؟ مگر در کشور چه اتفاقی افتاده که بنده اصرار دارم روی اعتماد به نفس ملتمان یا جوانانمان تکیه کنم؟ توضیحی وجود دارد. ملت ما بر اثر انقلاب ، بر اثر دفاع مقدس ، بر اثر تأثیر شخصیت ویژه امام (ره) که حالا بعد اگر ان شاءالله یادم ماند، اشاره می کنم که در ایجاد اعتماد به نفس ملی ، شخص امام (ره) و عناصر تشکیل دهنده ی شخصیت او ، یکی از بیشترین تأثیرها را داشت و بر اثر پیشرفت های گونانون ، امروز به یک نصاب قابل قبولی از اعتماد به نفس دست یافته است . بیم آن هست که در عرصه ی جنگ های روانی و تبلیغاتی و به اصطلاح جنگ نرم بین ما و دشمنانی که بسیار اصرار بر ادامه ی این نبرد دارند، این اعتماد به نفس خدشه پیدا کند، تضعیف بشود ، متزلزل بشود یا لااقل در حدی که ملت ما به آن احتیاج دارد، پیش نرود.ما در نیمه ی راهیم . من به عیان میبینم که در ذهن و زبان و عمل بسیاری از برجستگان کشورمان این اعتماد به نفس هنوز به حد نصاب لازم نرسیده است.)

  1. راه اندازی کرسی های آزاداندیشی در بعد بزرگ و با نظریه پردازی آزاد

با توجه به اینکه دستگاه تبلیغی و رسانه ای فرهنگی استکبار با ارائه اخبار و اطلاعات شبهه انگیز و اغلب نادرست در زمینه رهبران و نهادهای جمهوری اسلامی سعی در القای ناکارآمدی جمهوری اسلامی ایران و ایجاد شک و شبهه در مورد ارزش های دینی و هنجارهای مذهبی هستند ، وجود تمهیداتی به منظور تبادل آرا و اندیشه ها برای جریان های سیاسی کشور امری بسیار ضروری به نظر می رسد.

مقام معظم رهبری در این زمینه می فرمایند: ( بهترین زمینه برای ایجاد فضای اظهارنظر آزاد ، تسریع در راه اندازی کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه ها است.)

  1. بصیرت آحاد جامعه و به ویژه نخبگان

یکی از مهمترین راهبردهای ارائه شده و مورد تأکید مقام معظم رهبری ، به ویژه پیرامون حوادث بعد از انتخابات و فتنه ی اخیر ، برای مقابله با جنگ نرم ، بصیرت آحاد جامعه به ویژه خواص و نخبگان است.

ایشان در جمع مردم خونگرم چالوس و نوشهر در ارتباط با ضرورت وجود بصیرت می فرمایند :(بصیرت قطب نمای حرکت صحیح در اوضاع اجتماعی پیچیده امروز است به گونه ای که اگر کسی این قطب نما را نداشت و نقشه خوانی بلد نبود ، ممکن است ناگهان خود را در محاصره دشمن ببیند . اگر بصیرت نباشد. انسان حتی با نیت خوب ممکن است گمراه شود و در راه بدقدم بگذارد.)

معظم له دلیل تمرکز دشمن روی خواص را نفوذ آنها در میان مردم دانسته و می فرمایند : ( امروز به گمان من هدف و آماج دشمن خواص است . می نشینند طراحی می کنند تا ذهن خواص را عوض کنند، برای اینکه بتوانند مردم را بکشانند، چون خواص تأثیر می گذارند و در عموم مردم نفوذ کلمه دارند. یکی از وظایف اصلی امروز من و شما همین است . ما بصیرت خودمان را در مسائل گوناگون تقویت کنیم و بتوانیم ان شاءالله بصیرت مخاطبان و مستمعان خودمان را هم زیاد کنیم . هر چه می توانید در افزایش بصیرت خود تلاش کنید نگذارید دشمنان از بی بصیرتی شما استفاده کنند.)

ایشان با تاکید بر نقش نخبگان و خواص جامعه در اشاعه بصیرت می فرمایند: ( بصیرت مهم است. نقش نخبگان و خواص هم این است که این بصیرت را نه فقط در خودشان ، در دیگران هم به وجود بیاورند . آدم گاهی می بیند که متأسفانه بعضی از نخبگان خودشان هم دچار بی بصیرتی اند نمی فهمند ، اصلاٌ ملتفت نیستد یک حرفی یکهو به نفع دشمن می زنند. به نفع جبهه ای که همتش ، نابودی بنای جمهوری اسلامی است.)

  1. ایستادگی و عدم سازش در برابر دشمنان انقلاب و نظام اسلامی

شاید بتوان صلابت و ایستادگی  حضرت امام ، مقام معظم رهبری و ملت ایران اسلامی را بر سر ارزش ها، در برابر فتنه ها ، فزون خواهی ها ، فشارها و تهدیدهای دشمنان جمهوری اسلامی ، رمز موفقیت نظام در مهار جنگ نرم دشمنان دانست . استکبارستیزی که در خطبه های نماز جمعه تاریخی ۲۹ خرداد ۱۳۸۸ توسط مقام معظم رهبری به طور ویژه مورد تاکید قرار گرفت . رهبر معظم انقلاب در این رابطه می فرمایند: ( به صراحت اعلام می کنیم ما با استکبار و نظام سلطه و تسلط چند کشور بر جهان مخالفیم و نخواهیم گذاشت این چند دولت با سرنوشت دنیا بازی کنند .)ایشان در دیدار مردم مازندران ، حجت را بر استکبار جهانی و جریان مصلحت اندیش ، سازشکار و تحمیل گر داخلی تمام کردند و فرمودند : ( در مقاطعی برخی طراحی های دشمن برای وادار کردن نظام اسلامی به باج دادن بوده است. اما امام بزرگوار (ره) هیچ گاه باج ندادند و همه بدانند ما نیز از طرف ملت ایران و از طرف خود به هیچ کس باج نخواهیم دادو ملت ایران می خواهد ملتی مستقل ، پویا ، حرکت کننده به جلو، عامل به احکام اسلامی و قدرتمند برای دفاع از حقوق و عقاید خود باشد. آیا این خواسته بحق جرم است ؟دشمن در تهاجم فرهنگی خود سعی میکند مقاومت را در میان مردم از حیثیت و اعتبار بیندازد در واقع مقاومت شکنی کند و سنگرها را از بین ببرد و مهمترین سنگر یک انسان ایمان و انگیزه و عشق اوست نباید اجازه دهید این سنگر را در دلها فرو بریزند و از بین ببرد.)

  1. استفاده از فضای مجازی

« اگر شما اهل شبکه های اجتماعی هستید و اهل فضای مجازی هستید، خوب می فهمید و خوب می دانید که بنده کجا را دارم اشاره می کنم ، از همه ی طرق دارند استفاده می کنند که ایمان اسلامی ما را متزلزل کنند. ما یعنی چه کسی؟ یعنی من پیرمرد هفتاد هشتاد ساله؟ نه نسبت به ماها خیلی نگران نیستند ؛ ایمان نسل بعد ما را می خواهند متزلزل کنند ؛ دارد تلاش می شود.

خب یکی از آن زمینه های اقتدار ما و زمینه های توانمندی ما ، ایمان اسلامی ما است ؛ این یکی از آماج دشمنی های آنها است .»

 

 

دیدگاهتان را بنویسید