بیانات مقام معظم رهبریتهاجم فرهنگیجنگ نرمجنگ نرم از دیدگاه رهبریرهنمود علماسخن اندیشمندان

تلاش دشمنان برای دوری از شعائرحسینی

حضرت آیت الله شیخ بشیر نجفی از مراجع تقلید نجف اشرف در پیامی به بیست و دومین همایش مبلغان عراق که صبح امروز در نجف برگزار شد نسبت به تهاجم فرهنگی غرب در این کشور هشدار داد و مبلغان را به ایستادگی در برابر این تهاجم فراخواند.

در این پیام که توسط حجت الاسلام شیخ علی نجفی، فرزند و نماینده وی قرائت شد، آمده است: جامعه امروزه به سوی انحلال اخلاقی پیش می رود، بی حجابی خصوصا در دانشگاه ها رو به افزایش است، صدای ترانه در خیابان ها به گوش می رسد، تعداد نمازگزاران در مساجد کاهش یافته و در اماکنی که لهو و لعب در آنها یافت می شود شاهد ازدحام جمعیت هستیم. مبلغان باید به فکر اصلاح جامعه و حضور در میان مردم بوده و از ماه محرم جهت وعظ و ارشاد مردم بویژه جوانان بهره گیرند.

 

آیت الله نجفی افزود: خبرهای رسیده حاکیست دست های خبیث و نفس های شرور در حال فعالیت شدید در دانشگاه ها و مدارس جهت به فساد کشیدن نوجوانان و جوانان هستند و با ادعای این که شعائر حسینی از تمدن به دور است، می خواهند جوانان را از این شعائر دور کنند. این جریان درصدد است تا به جوانان القا کند که شعائر حسینی تنها اتلاف وقت و توان و مال است.

 

این مرجع تقلید تصریح کرد: ما باید پیش از آن که این افکار شیطانی در دل ها نفوذ کند در برابر آن بایستیم، این جریان ها به مراسم سعی میان صفا و مروه به دید تمسخر می نگرند و وقتی که رمی جمره انجام می دهیم با کنایه می پرسند که مطمئن هستید شیطان در این مکان ایستاده است.

 

وی خاطر نشان ساخت: اگر فاجعه دردناک عاشورا را به دلیل تمسخر دشمنان ترک کنیم پس باید نماز خود را به دلیل چنین تمسخرهایی کنار بگذاریم، علما و مبلغان باید همه تلاش خود را برای غلبه بر این اندیشه های سمی انجام دهند.

 

آیت الله نجفی در بخش دیگری از پیام خود از ادامه تدریس کتب دوران نظام صدام به شدت انتقاد کرد و ادامه داد: معنای دموکراسی این است که پیروان هر مذهب بتوانند به صورت آزادانه و بر اساس مذهب خود به تربیت فرزندانشان بپردازند و هیچ کس نمی تواند دیگران را به پیروزی از یک مذهب مجبور سازد.

 

این مرجع تقلید خاطر نشان ساخت: وضعیت مطلوب این است که فرزندان هر مذهب بر اساس آموزه های مذهب خود به تحصیل مشغول باشند و اجباری در این زمینه اعمال نشود. یکی از مفاسد موجود در نظام کنونی این است که یزید حق داشت ریش داشته باشد، اما نظام صدام با ریش مردان به مبارزه پرداخت و متاسفانه نظام کنونی نیز این قانون را برای نظامیان اعمال می کند و پارلمان و دادگاه مرکزی نیز به احکام دینی تن نمی دهند.

 

وی با اشاره به نارضایتی مراجع تقلید از خدمات ارائه شده به ملت عراق، تاکید کرد: مبلغان خانم و آقا باید همواره این نکته را یادآور شوند که مراجع تقلید نجف اشرف هیچ قصوری از سوی حکومت های محلی و مرکزی در خدمت گذاری به مردم را نمی پذیرند. مراجع تقلید نصیحت های فراوانی به مسؤولان داشته اند، اما تعداد بسیار کمی از آنان به این نصیحت ها گوش فرا داده اند.

 

آیت الله نجفی در بخش پایانی این پیام خطاب به مبلغان گفت: شما مسؤولیتی بزرگ و عظیمی برعهده گرفته اید تا رسالت پیامبران و ائمه و امام زمان مظلومی(عج) که یاری همگانی برای خدمت به شریعت جدش حضرت امام حسین(ع) می طلبد را ادامه دهید. باید بدانید کسی که وظیفه امر به معروف و نهی از منکر را برعهده می گیرد باید به آداب اسلامی پایبند باشند، زیرا عالم و مبلغی که به تعالیم اسلامی ملتزم نباشد نمی تواند در دیگران تاثیر بگذارد و سزاوار سرزنش است.